کوهنوردی

تاریخچه :
باتوجه به نزدیکی موقعیت شهرجهرم به البرزکوه وقرارگیری اکثر روستاها در دامنه کوه ها، کوهنوردی از کودکی مورد علاقه مردمان شهرستان جهرم بوده است.
هیات کوهنوردی نخستین بار با معرفی مرحوم خلیل خاکسبزاز سوی هیات استان در سال ۱۳۴۸شروع بکارنمود پس از انقلاب مدتی هیات تعطیل گردید تا سال ۱۳۵۹که با ریاست آقای فریدون افسر شروع بکار نمود از سال ۱۳۶۶آقای احمد ناظری عهده‌دار این سمت بودندوگروه سیمرغ فعالیت رسمی و حرفه ای خود را شروع نمود.
در سال ۱۳۸۴دیواره صعودهای ورزشی جهرم در فضای باز استادیوم تختی به همت ورزشکاران وخیرین وهمکاری هیات استان نصب ومورد بهره‌برداری قرار گرفت. علمی شدن کوهنودی درسال ۱۳۸۵ با اولین دوره آموزشی علمی
مقدمات کوهپیمایی در جهرم استارت خورد .
در بخش صعودهای ورزشی با نصب دیواره در جهرم دو کوهنورد جوان، اقایان سعید عباسی و محمدصادق صحراییان پس ازطی دوره های مقدماتی وپیشرفته صعودهای ورزشی وموفقیت در آزمون مربیگری سرانجام در سال ۱۳۹۰ موفق به کسب مربیگری درجه ۳صعودهای ورزشی گردیدند.
از سال ۱۳۸۶ بمدت حدود یک سال و نیم آقای فریدون افسر این مسئولیت را پذیرفتند وسپس آقای کریم جابری به مدت دوسال عهده دار ریاست هیات گردیدند وبا تلاش ایشان گروه سپیدار که سالها بصورت غیر رسمی فعالیت میکرد به جمع گروه های رسمی شهرستان و استان پیوست.
در پایان سال ۱۳۹۰دکتر ابوالفضل حاتم به ریاست هیات منصوب گردید و به روند علمی شدن کوهنوردی در این شهرستان سرعت بخشید وی که خود از شرکت کنندگان در اولین دوره علمی کارآموزی کوهپیمایی در جهرم درسال ۱۳۸۵بود
با تشویق وپشتیبانی کردن از تعدادی از جوانان مستعد ومشتاق و شرکت شخصی خویش درکنار آنها در اکثریت دوره هادر جهرم وبسیاری شهرهای دیگر موفق به این سرعت بخشی گردیدو کارگروه های کوهنوردی و کوهپیمایی، روابط عمومی، انضباطی، صعودهای ورزشی، غارنوردی، ناوبری وGPS را به هیات افزود.
دوره های علمی کوهنوردی با حضور کوهنوردان جهرم از سال ۱۳۹۰به بعد:
۱_کارآموزی کوهپیمایی حدود ۳۰نفرآقا وخانم
۲_کارآموزی سنگنوردی حدود ۱۰نفرآقا و خانم
۳_کارآموزی یخ وبرف حدود ۱۰نفر آقا و خانم
۴_پیشرفته سنگنوردی ۸نفر آقا و خانم
۵_پیشرفته یخ و برف ۸ نفر آقا و خانم
۶_ناوبری و GPSحدود ۱۰ نفر آقا و خانم
۷_نقشه خوانی وقطب نما    ”     ”     ”
۸_مبانی جستجو وامداد در کوهستان   ”     ”
۹_مبانی هواشناسی کوهستان    ”      ”      ”
۱۰_مبانی حفاظت ازکوهستان     ”      ”       ”
۱۱_مبانی نجات فنی کوهستان
۱۲_مبانی دره نوردی
پس از طی این دوره‌ها طی حدود هشت سال که شامل حدود ۳۰۰ ساعت کلاس تئوری وعملی وبعضا بسیار سخت وطاقت فرسا بودرییس هیات آقای دکتر ابوالفضل حاتم به اتفاق پنج نفر از کوهنوردان بنام های آقایان :۱_حسین معرف ۲_داود مطلع ۳_پیمان معماریان و خانمها :۱_آرتادخت مصفا ۲_نسرین عالیخانی با شرکت در دوره پنج روزه وبسیار سنگین ورودی مربیگری کوهپیمایی از میان جمع کثیری از سراسر کشورهمگی موفق به راهیابی به دوره نهایی مربیگری گردیدند و در مرحله نهایی نیز پس از طی آزمون های متعدد عملی و تئوری پیچیده طی پنج روز موفق به اخذ مربیگری درجه سه کوهپیمایی به عنوان اولین نفرات در کوهنوردی جهرم گردیدند.
در قسمت کوهنوردی در تمام این سالها کوهنوردان با توانمندی بارها موفق به صعود به تمامی قلل نامدار کشور شدند که وصف این صعود ها در این مقوله نمیگنجد.
در صعودهای برون مرزی گروه کوهنوردی سپیدار با صعود به قله های آرارات ترکیه،البروس روسیه، کازبک گرجستان و منطقه هیمالیا در نپال که بعلت زلزله ناچاربه بازگشت شدند،یکه تاز و پیشتازاست.

مشخصات اعضاء هیأت

:رئیس هیات

کوهنوردی - ابوالفضل حاتم
دکتر ابوالفضل حاتم جهرمی
شماره تماس:۰۹۱۷۱۹۱۳۱۹۸

نایب رئیس :
سرکار خانم فریده ناظری
شماره تماس: ۰۹۱۷۹۹۱۳۷۱۹

دبیر:
جناب آقای ناصر جلیلی
شماره تماس :۰۹۱۷۷۹۲۲۳۵۰

خزانه دار:
جناب آقای علی آزادمنش
شماره تماس :۰۹۱۷۱۹۱۱۳۶۵

گروه های کوهنوردی :
_گروه سپیدار (رسمی)
_گروه سیمرغ (رسمی)

صعودهای انجام شده:(بعضا تا بیست بار)
_البروس روسیه
_کازبک گرجستان
_آرارات ترکیه
_دماوند
_علم کوه
_سبلان
_تخت سلیمان
_هزار
_خلنو
_سیالان
_قاش مستان (دنا)
_حوض دال (دنا)
_قدویس (دنا)
_سهند
_الوند
_جوپار
_لاله‌زار
_کوشاه
_بینالود
_تفتان
_آزاد کوه
_خشچال
_شاه شهیدان
_کلونچین
_اشترانکوه
_سماموس
_شیرکوه
_بل
_رنج
_هماگ
_خامین
_پریز
_برم فیروز
_کرکس


قوانین ومقررات این رشته ورزشی درر سایت فدراسیون کوهنوردی موجود میباشد